Ładowanie
×

Zagadkowe plemię Sardynii – Nuragowie

Nuragowie Sardynia 1

Zagadkowe plemię Sardynii – Nuragowie

Nuragowie to jedna z największych tajemniczych cywilizacji w historii basenu Morza Śródziemnego – ich masywne budowle i zagadkowa przeszłość wciąż wprawiają w osłupienie naukowców i przyciągają ciekawskich turystów. Nadal nikt nie wie, co nimi kierowało, ale zostawili po sobie niezłe ruiny!

Nuragowie pozostają jednym z najbardziej enigmatycznych ludów basenu Morza Śródziemnego, których zagadkowa historia i monumentalne budowle nadal budzą zainteresowanie badaczy oraz turystów.

Plemię tworzące angażujące wyobraźnie budowle

Nuragowie to tajemniczy lud, który zamieszkiwał Sardynię od epoki brązu (ok. XVIII-X w. p.n.e.) aż do czasów rzymskich. Najbardziej charakterystycznym elementem ich dziedzictwa są nuragi – megalityczne wieże o nieznanym do dziś dokładnym przeznaczeniu. Te monumentalne konstrukcje, których na wyspie zachowało się kilka tysięcy, miały prawdopodobnie zarówno funkcje obronne, jak i rytualne. Ich budowa świadczy o wysokim poziomie inżynierii Nuragów, a także o społeczeństwie hierarchicznym, zdolnym do organizowania pracy wielu osób w celu wznoszenia zaawansowanych budowli.

Nuragowie-Sardynia-tajemnicze-figurki-1024x576 Zagadkowe plemię Sardynii - Nuragowie

Kultura Nuragów charakteryzowała się również rozwiniętym rzemiosłem, szczególnie w zakresie obróbki metalu, czego dowodem są odkrycia licznych figurek z brązu przedstawiających wojowników, łuczników i zwierzęta. Sardyńczycy, wyspiarska społeczność odizolowana geograficznie, wykształcili silną tożsamość i odrębną kulturę, której wpływy widoczne są w sztuce i tradycji Sardynii do dziś.

Ta niesamowita cywilizacja, której nazwa pochodzi od najbardziej charakterystycznych budowli – nuragów, czyli kamiennych wież, które rozsiane są po całej wyspie. I to nie byle jakie wieże – te konstrukcje potrafią mieć nawet 20 metrów wysokości!

Jeśli ktoś myśli, że Nuragowie budowali tylko wieże, to grubo się myli. Tworzyli całe kompleksy: warownie, świątynie, grobowce, a nawet systemy wodne. Wszystko to z kamienia, co samo w sobie jest imponujące. Do dziś przetrwało około 7000 takich budowli, więc można sobie wyobrazić, jaką rolę odgrywały w życiu tej społeczności.

Ale kim w ogóle byli Nuragowie? Wiemy, że zajmowali się rolnictwem, hodowlą i handlem, a także byli niezłymi wojownikami. Ich wyroby z brązu – figurki, broń, narzędzia – pokazują, że mieli niezłe oko do detali. Poza tym cenili sztukę i religię, bo w ich kulturze odnajdujemy wiele elementów związanych z rytuałami i wierzeniami.

Mimo że Nuragowie zniknęli z kart historii ponad 2000 lat temu, ich dziedzictwo wciąż fascynuje. Nie tylko archeologów, ale też turystów, którzy odwiedzają Sardynię, by zobaczyć te kamienne cuda na własne oczy. Każdy, kto interesuje się historią, powinien dodać to miejsce do swojej listy „must see”. No bo jak tu nie zachwycić się cywilizacją, która potrafiła stworzyć coś tak trwałego i tajemniczego?

To, co po sobie zostawili, wciąż kryje wiele zagadek – i może właśnie to jest w nich najbardziej fascynujące!

Opublikuj komentarz